Jak dobrać wysokość i głębokość stelaża podtynkowego?
- Szczegóły
Stelaże podtynkowe są nie tylko bardziej eleganckie od zwykłych, wolnostojących ubikacji, lecz również bardziej praktyczne, funkcjonalne i cichsze. Sprawdź, jakie są zalety stelaży podtynkowych, a także jak wybrać ich głębokość oraz wysokość.
Dlaczego warto wybrać stelaż podtynkowy?
Stelaże podtynkowe umożliwiają elegancką, a zarazem praktyczną aranżację łazienki, a także pozwalają oszczędzić w niej miejsce, które można wykorzystać na stworzenie na przykład funkcjonalnych półek. W przypadku omawianego rozwiązania bowiem urządzenie typu umywalka, bidet czy WC jest zamontowane na ścianie, natomiast wszystkie jego techniczne elementy, takie jak spłuczka czy przyłączenia, są ukryte pod tynkiem. W efekcie praca urządzeń sanitarnych jest cichsza, a sprzątnie łazienki szybsze i prostsze. Miejsce nad zabudowanym stelażem można wykorzystać na stworzenie eleganckiej półki na łazienkowe akcesoria lub ciekawe wizualnie flakoniki perfum, albo też wykorzystać ją na powieszenie łazienkowej szafki. Dzięki ukryciu mało estetycznych części sanitarnych urządzeń łazienka staje się optycznie większa, bardziej elegancka, dająca więcej możliwości oryginalnej aranżacji.
Jak dobrać rodzaj montażu stelaża podtynkowego?
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje stelaży podtynkowych:
- do lekkiej zabudowy w lekkich ściankach szkieletowych, obudowanych płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami gipsowo-włóknowymi,
- do mokrej zabudowy, mocowane do murowanej ściany lub w jej wnęce i obmurowywane.
Kolejnym kryterium wyboru stelaża podtynkowego będzie jego wysokość, mogąca wynosić od osiemdziesięciu do stu dwudziestu centymetrów. Wybrana wysokość stelaża zależeć będzie od pożądanej wysokości półki, stanowiącej obudowę stelaża. Jeśli miska WC ma się znaleźć pod oknem, wówczas należy zastosować stelaż niski.
Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakiej wysokości ma być zamontowany przycisk od spłuczki. Niskie stelaże, od 80 do 90 centymetrów umożliwią jego schowanie za otwartą deską sedesową. Przy wyższym stelażu podtynkowym przycisk będzie widoczny gdy deska będzie otwarta.
Wysokość stelaża podtynkowego zależeć będzie również od tego, czy przycisk ma się znaleźć na pionowej, czy na poziomej płaszczyźnie obudowy. Jeśli chcesz go umiejscowić na poziomej półce, wybierz stelaż niski lub średni do stu centymetrów. Jeśli ma być widoczny od przodu, wybierz stelaż o wysokości od 110 do 120 centymetrów.
Jak dobrać głębokość stelaża podtynkowego?
Na końcu warto zadać sobie pytanie, jak głęboko ma być osadzony zbiornik. Głębokość zależeć będzie od szerokości stelaża, im jest ona mniejsza, tym mniej miejsca zajmie również stelaż. Głębokość zabudowy standardowych zbiorników wynosi już trzynaście centymetrów. Jeśli natomiast bidet lub miska WC będą montowane na ścianie działowej, wówczas najlepiej sprawdzi się stelaż typu slim, którego głębokość zabudowy wynosi jedynie osiem centymetrów. Standardowa głębokość stelaży wysokich wynosi natomiast dwanaście centymetrów, niskich szesnaście i pół centymetra.
Zwróć również uwagę na ilość wody użytej do spłukania. Standardowo wynosi ona dziewięć litów, z możliwością spuszczania całej lub części wody. Tryb normalny ustawiony jest na spuszczanie sześciu litrów, oszczędny na trzy litry. Niektóre stelaże podtynkowe mają możliwość przestawienia spłukiwania ilością wody sześć litrów lub cztery litry.