O czym należy pamiętać, układając terakotę w łazience?
- Szczegóły
Układanie płytek w łazience to z pozoru proste i niezbyt skomplikowane zajęcie. W rzeczywistości jednak potrzebna jest wiedza, umiejętności i specjalistyczne narzędzia. Błędy wykonawcze mogą popsuć cały efekt wizualny i zniszczyć nawet najlepiej przemyślany projekt. Ważne jest bowiem odpowiednie rozmieszczenie płytek i właściwe zaplanowanie ich ułożenia.
Zasady obowiązujące przy układaniu płytek
Przy projektowaniu łazienek zwykle dobiera się płytki, które są wielokrotnością wysokości ścian lub szerokości podłogi. W ten sposób unika się wykonywania dużej ilości przycięć, co przekłada się na mniejszą stratę materiałową oraz lepszy efekt wizualny. Jeśli jednak przycinki okażą się niezbędne, to w przypadku ścian muszą znaleźć się w części przy podłodze. Docinki warto planować w najmniej widocznych miejscach. Płytki łazienkowe powinny być ułożone w sposób symetryczny względem środka pomieszczenia, ponieważ w ten sposób najlepiej się prezentują.
Przyjmuje się, że płytki ścienne powinny być tej samej wielkości co podłogowe, aczkolwiek wiele zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Płytki warto rozmieścić w taki sposób, aby fugi ze ścian i podłóg spotykały się w tym samym miejscu. Pamiętaj także, że skrajne płytki powinny mieć szerokość co najmniej połowy szerokości całej płytki.
Jak dobrać płytki do łazienki?
W pomieszczeniach prostokątnych najlepiej płytki układać na prosto lub na zrąb, czyli równolegle do ścian bocznych. W łazienkach o nieregularnych kształtach dobrze sprawdzi się układ karo, czyli skośny. Od decyzji o sposobie ułożenia zależy wielkość płytek, które kupimy. Przed przystąpieniem do klejenia, terakotę warto rozłożyć na powierzchni, co pozwoli na korektę ewentualnych błędów. Pamiętaj także o przemyślanym rozlokowaniu dekorów – powinno się dążyć do jak najmniejszej ilości docinek.